
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Output Current | 60 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Output Current | 60 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 76 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Topology | Boost |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 500 nA |
| Function | Converter, Programming Supply |
Stock: 315
Distributors
pcbx
Unit Price$6.83792
Ext.Price$6.83792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.83792 | $6.83792 |
| 10 | $5.34657 | $53.46570 |
| 25 | $4.97306 | $124.32650 |
| 50 | $4.76347 | $238.17350 |
| 100 | $4.56272 | $456.27200 |
| 300 | $4.33383 | $1300.14900 |
| 500 | $4.24922 | $2124.61000 |
| 1000 | $4.15220 | $4152.20000 |
